Instagram

Facebook
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Nya Elinstallationsregler


2017-05-09

Bild:SEK

Idag fastställs de nya Elinstallationsreglerna – SS 436 40 00 – Release idag kl 13:15 på Elfack – monter D02:01

I den nya, tredje utgåvan av Elinstallationsreglerna SS 436 40 00 har skyddsutjämningen förenklats och jordfelsbrytare fått en utökad användning. Möjligheten att använda ljusbågsdetektorer införs. Nya avsnitt beskriver medicinska utrymmen och installationer för säkerhetssystem och laddning av elfordon. Stora ändringar har gjorts i avsnitten om solcellsinstallationer och om val och montering av överspänningsskydd. Standarden har setts över vad gäller språkbruket och användningen av vissa termer.

Samtidigt utkommer en reviderad SEK Handbok 444 som innehåller de nya Elinstallationsreglerna med kommentarer, precis som tidigare inlagda i gröna ramar på sina rätta platser.

I SEK Shop kan du beställa standarden SS 436 40 00 respektive SEK Handbok 444 i både printat bokformat och som digital utgåva i form av PDF.

Se preview och beställ SS 436 40 00, Elinstallationer för lågspänning - Utförande av elinstallationer för lågspänning, utg 3:2017 genom att klicka på länken här.

Nya SEK Handbok 444, Elinstallationsreglerna SS 436 40 00, utg 3, med kommentarer kan du beställa och se preview för genom att använda länken här.



Källa: SEK

Tipsa en vn Skriv ut



Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet Altilium, är placerad på Porsödalen i Luleå och är Norrbottens fö...

Läs mer
flamkontroll
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter



Energiföretagen Sverige: Positivt att intäktsregleringen utretts

Energiforsk har tagit fram en rapport kring hur intäktsregleringen av elnätsverksamhet...

Läs mer
Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Sustainacon

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se