Instagram

Facebook

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning


2025-04-09

En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.
Bild:Tillväxtverket
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.


Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att industrin och ön ska kunna fullfölja sin klimatomställning. Med EU-finansiering från Fonden för en rättvis omställning ger Tillväxtverket nu ytterligare 102 miljoner kronor i stöd till Gotlands Elnät AB för att stärka elnätet på Gotland.


En förutsättning för Gotlands klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät. En stor del av öns ökade behov av el och effekt kommer från industrin och där har Heidelberg Materials Cement Sverige en central roll som landets största producent av cement.

– Vi ser en fördubbling av efterfrågan på el och vi behöver anpassa elnätet för att klara av det kraftigt ökade behovet. Stödet från Fonden för en rättvis omställning innebär att vi snabbare kan skapa förutsättningar för energiomställningen på ön, säger Kalle Blomberg, vd för Gotlands Elnät AB.

Fonden för en rättvis omställning har tidigare beviljat 150 miljoner kronor i stöd till Gotlands Elnät AB till förstärkning av elnätet. Stödet har bland annat gått till Kapacitet Gotland, beredning av luftledningen mellan Hemse, Klinte och Ygne transformatorstationen i Klinte och anslutningar mot Eskelhem.

Genom den nya finansieringen stödjer fonden nu ytterligare två avgörande deletapper som ska spänningshöja det centrala elnätet mot norra Gotland - fördelningsstation Eskelhem samt fördelningsstation Bäcks.

– Det är positivt att EU-medel kan bidra till att förstärka Gotlands elnät då det kommer att behövas mer kapacitet, särskilt för cementindustrins omställning, säger Elisabeth Backteman, generaldirektör Tillväxtverket.

Sträckan Hemse-Klinte-Ygne-Bäcks beräknas vara färdig 2030 och det gotländska elnätet i sin helhet ombyggt till 2040.

Fonden för en rättvis omställning ger, utöver stödet till elnätet, även stöd till omställningen av Heidelberg Materials cementfabrik i Slite samt till forskningssatsningar för en klimatneutral mineralindustri. Den 25 april öppnar fonden ytterligare en utlysning för forskningsinsatser som ska stärka cementindustrins omställning. Utlysningen stänger 30 maj.

Fonden för en rättvis omställning

Fonden för en rättvis omställning är en del av den europeiska gröna given, EU:s nya tillväxtstrategi. Fonden fokuserar på de industrier och län med mycket höga koldioxidutsläpp och ska bidra till att industrins klimatomställning sker med bibehållen konkurrenskraft. Programmet omfattar omkring 2,9 miljarder kronor inklusive nationell medfinansiering för klimatomställning av stålindustrin i Norrbottens, metallindustrin i Västerbottens och mineralindustrin i Gotlands län. Pengarna från fonden ska bland annat användas till investeringar i ny klimatsmart och resurseffektiv teknik, kompetenshöjning för anställda, forskning samt förstärkning av elnät.


Källa: Tillväxtverket


Tipsa en vn Skriv ut



En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att industrin och ön ska kunna fullfölja sin klimatomställning. Med EU-finansiering från...

Läs mer
flamkontroll


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter



Energiföretagen Sverige: Positivt att intäktsregleringen utretts

Energiforsk har tagit fram en rapport kring hur intäktsregleringen av elnätsverksamhet...

Läs mer


PiteEnergi gör utvecklingsprojekt med batterilager

Vi tar ett steg in i framtiden genom att nu installera batterier för att utforska och fö...

Läs mer
Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Sustainacon

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se